Ibon Navaro je u prvom intervjuu za klupske kanale poručio da će u Crvenoj zvezdi od prvog dana graditi kulturu rada, vrednosti i principe.
Novi trener stigao je u Beograd, upoznao se sa klubom, saradnicima i uslovima u kojima će raditi, a zatim je pred kamerama govorio o prvom utisku, dolasku na Mali Kalemegdan, očekivanjima i načinu na koji želi da vodi tim.
Navaro je istakao da je dolazak u Zvezdu za njega velika prilika i da su prvi utisci po dolasku u Srbiju pozitivni, posebno naglašavajući organizaciju kluba i pomoć koju je dobio da se što brže prilagodi novoj sredini.
„Veoma sam počastvovan i zahvalan što sam ovde. Biti deo ovako velikog kluba, ne samo u Srbiji već i u Evropi, velika je prilika za mene. Sve što sam do sada video je izuzetno pozitivno – organizacija je sjajna, ljudi su sjajni, svi se trude da mi pomognu da se što pre prilagodim. Za sada imam samo lepe reči o ovom iskustvu“, rekao je Navaro.
Baskijski stručnjak otkrio je i kako je došlo do kontakta sa Crvenom zvezdom. Odluku da napusti Malagu doneo je tokom nedelje u kojoj je njegov tim igrao poslednju ligašku utakmicu u Vitoriji, a ubrzo nakon toga stigla je informacija o interesovanju crveno-belih.
„Proveo sam tamo četiri i po godine i nosim samo lepe uspomene iz tog perioda, ali osećao sam da je došao trenutak da otvorim novo poglavlje i započnem novu avanturu. Ne mogu da zamislim bolje mesto za to od Beograda i Crvene zvezde“, naveo je Navaro.
Sve vesti o najnovijim pojačanjima KK Crvene zvezde pročitajte ovde.
Govoreći o Srbiji, novi trener Zvezde istakao je da dolazi u sredinu u kojoj košarka ima poseban status. Svestan je veličine kluba, rivaliteta i atmosfere koja prati utakmice u Beogradu, ali to ne posmatra kao pritisak u pravom smislu te reči.
„Ja ne verujem da je ovo pravi pritisak. Pravi pritisak je kada čovek mora da prehrani porodicu i zna da, ako ne radi i ne zarađuje, neće moći to da učini. To je pritisak“, rekao je Navaro.
Poseban deo izlaganja Navaro je posvetio načinu rada, naglašavajući da tokom sezone igrači, stručni štab i ljudi oko ekipe funkcionišu kao porodica, zbog čega smatra da se rezultat ne gradi samo naredbama, već zajedničkim prihvatanjem pravila i odnosa.
„Više verujem u to da ljude ubedite da prihvate određenu kulturu rada, vrednosti i principe, nego da im samo naređujete šta moraju da rade. Mnogo je bolje kada se svi posvete zajedničkim vrednostima i principima koji će usmeravati njihove odluke i ponašanje – kako igrača, tako i stručnog štaba“, poručio je trener Zvezde.
Kada je reč o stilu igre, Navaro je naveo da ekipa mora da igra u skladu sa profilom igrača koje ima na raspolaganju. Dodao je da je Zvezda prethodne sezone u najboljim periodima igrala košarku sa mnogo trčanja i šuteva, što je pravac o kojem je razgovarao sa Milošem Teodosićem.
„Razgovarao sam o tome sa Milošem i to je manje-više filozofija koju kao klub i kao tim želimo da negujemo“, rekao je Navaro.
Novi trener crveno-belih potvrdio je da klub već radi na formiranju tima za sezonu 2026/27, naglašavajući da Zvezda ne traži samo kvalitetne igrače, već i ljude koji se uklapaju u sistem, karakter i zahteve kluba.
Navaro je govorio i o stručnom štabu, objašnjavajući da će većinu saradnika činiti ljudi iz kluba, jer dobro poznaju ABA ligu, domaće prvenstvo, Evroligu, navijače i sredinu. Uz njih će dovesti jednog pomoćnika sa kojim je sarađivao u Malagi i Mursiji.
Sve najnovije sportske vesti pratite ovde.
Za kraj je poručio da jedva čeka izlazak pred punu Beogradsku arenu kao trener Crvene zvezde, dodajući da u klub nije došao samo da provodi vreme, već da radi, bude konkurentan i pokuša da napravi rezultat.
„Pokušaćemo da izgradimo sistem u kojem će svi – igrači, stručni štab i svi ljudi u organizaciji – osećati da su važni i da imaju svoju ulogu u uspehu tima. Na tome ćemo početi da radimo od prvog dana“, zaključio je Navaro.
Ovde pogledajte kako funkcioniše NBA draft.

